-
Cavo Mesh Welding Machines
-
rinforzo della saldatrice della maglia
-
saldatrice della maglia del recinto
-
saldatrice del pannello reticolare
-
macchina fissa del recinto del nodo
-
Costruzione Mesh Welding Machine
-
Saldatrice della maglia del rotolo
-
macchina saldata della rete metallica
-
saldatrice stridente d'acciaio
-
macchina del filo spinato del rasoio
-
recinto del collegamento a catena che fa macchina
-
macchina d'acciaio di trafilatura
-
Tagliatrice di raddrizzamento e del cavo
1.5*2.5m Railway Fence PLC Wire Mesh Welding Machine For 3D Fence Mesh
| Luogo di origine | Cina |
|---|---|
| Marca | DIXUN |
| Certificazione | CE & ISO 9001:2015 |
| Numero di modello | DX-2500FA |
| Quantità di ordine minimo | un set |
| Imballaggi particolari | I pezzi di ricambio e il quadro elettrico verranno caricati in una scatola di legno. La macchina pri |
| Tempi di consegna | 30 giorni lavorativi |
| Capacità di alimentazione | 5 set al mese |
| Nome del prodotto | Saldatrice per rete metallica PLC | Filo longitudinale | Pretagliato |
|---|---|---|---|
| Filo trasversale | Pretagliato | Numero dell'elettrodo per saldatura | 51PCS |
| Dimensione dell'elettrodo per saldatura | 30*30*30 mm | Trasformatore di saldatura | 160kVA*9 pezzi |
| Dispositivo di trazione della rete | Servomotore | Capacità di stoccaggio della tramoggia filo longitudinale | Fili da 1 tonnellata |
| Capacità di stoccaggio della tramoggia filo trasversale | Fili da 1 tonnellata | Capacità produttiva | 60 fogli all'ora |
| Evidenziare | 1.5x2.5m railway fence welding machine,PLC wire mesh welding machine,3D fence mesh welding equipment |
||
1.5*2.5m Railway Fence PLC Wire Mesh Welding Machine For 3D Fence Mesh
Introduction of PLC Wire Mesh Welding Machine For 3D Fence Mesh
The Wire Mesh Welding Machine is a new highly automated wire mesh welding equipment developed by our company. It incorporates advanced electromechanical control and resistance welding technology (including fusion and spot welding) refined in recent years, and is tailored to meet the needs of the domestic market.Featuring a modular structural design, this machine facilitates future upgrades and functional modifications, providing flexibility to adapt to customers' evolving requirements.
This wire mesh welding machine retains the original welding machine main body. A Reciprocating Mesh Welding Machine body is installed on one side of the welding machine main body, and an automatic wire feeding machine is installed on the other side. An automatic material arranging machine is fixedly installed on the side of the automatic wire feeding machine away from the welding machine main body. By incorporating a feeding cart, hopper, wire gripping mechanism, and wire arranging mechanism, it replaces the traditional manual wire arrangement, thereby improving the working efficiency of the welded mesh machine.
According to its structure, it is divided into seven main sections: Longitudinal wire automatic feeding device, automatic material arranging, main mesh welding machine, transverse wire hopper automatic dropping, cyclic mesh pulling mechanism, bending machine (online bending), and robotic arm sheet picking and stacking. It features a novel design, a robust machine frame, and user-friendly operation, offering high cost-effectiveness.
Features of PLC Wire Mesh Welding Machine For 3D Fence Mesh
1. The mesh length (fence height) can be adjusted arbitrarily 1000-2500 mm.
Technical Parameters of PLC Wire Mesh Welding Machine For 3D Fence Mesh
| Model | DX-2500FA |
| Wire diameter | 3-5mm |
| Longitudinal wire space | 50-200mm |
| Transverse wire space | 50-200mm |
| Height of 3D fence | 1000-3000mm |
| Length of 3D fence | 2500mm |
| Welding speed | 0-75 rows per min |
| Control system | PLC |
| Language set in the touch screen | English and Chinese |
| Machine weight | 12T |
| Machine dimension | 24*6.5*2.1m |
| Power supply | 200kva |
Applicatioins of PLC Wire Mesh Welding Machine For 3D Fence Mesh
Highway guardrail, market isolation fence, municipal isolation fence, development zone isolation fence, factory isolation fence, ironwork guardrail, wharf guardrail mesh, residential community isolation guardrails.
Photos of PLC Wire Mesh Welding Machine For 3D Fence Mesh
![]()
![]()
![]()
![]()

